„Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – tak mawiał Henry Ford. W myśl tych słów w Wolinie w dniach 22-28 sierpnia br. odbył się projekt wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej „My Słowianie”. Został on dofinansowany z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Organizatorem projektu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie. Wzięła w nim udział młodzież z Ukrainy, ze szkoły w Łanowcach oraz młodzież ze szkół podstawowych w gminie Wolin: Dargobądza, Koniewa, Troszyna i Wolina.

Wspólne działania rozpoczęły się od zajęć integracyjnych, przedstawienia siebie oraz miejsc, z których pochodzili uczestnicy. Następnie uczestnicy wzięli udział w wielu warsztatach. W poniedziałek odbyły się warsztaty historyczne, podczas których młodzież zapoznała się z pochodzeniem Słowian. Po zajęciach w sali lekcyjnej odbyły się zajęcia terenowe w Centrum Słowian i Wikingów w Recławiu oraz na wolińskim Wzgórzu Wisielców. Po południu podczas warsztatów plastycznych młodzież w grupach mieszanych przygotowała kolaże przedstawiające podział Słowian na wschodnich, zachodnich i południowych. We wtorek w Centrum Słowian i Wikingów w Recławiu przenieśliśmy się do czasów przed chrystianizacją i podczas gry terenowej młodzież zapoznała się z wierzeniami pogańskimi. Po południu w trakcie warsztatów historycznych młodzież poznała sylwetki ewangelizatorów Słowian: św. Cyryla i Metodego, św. Ottona i św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu. Wieczorem w wolińskiej kolegiacie uczestnicy projektu świętowali Święto Niepodległości Ukrainy. W środę w Bibliotece Publicznej Gminy Wolin odbyły się warsztaty lingwistyczne. Młodzież zapoznała się ze słowiańskimi językami oraz z niektórymi słowami w różnych językach. W południe młodzież udała się nad Morze Bałtyckie. Po południu uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach lalkarskich. Młodzież wieczorem wzięła udział w koncercie organowym. Czwartkowe działania projektowe odbywały się w Szczecinie i Stargardzie. W ramach zajęć terenowych młodzież zapoznawała się z historią Słowian na Pomorzu Zachodnim. W czasie zajęć w Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie zapoznała się z zielarstwem i ziołolecznictwem. W piątek przed południem w Wolinie odbyła się gra miejska o Słowianach. Młodzież w mieszanych grupach w różnych punktach miasta rozwiązywała zadania związane z historią Słowian, po której w wolińskim muzeum uczestnicy zapoznali się ze słowiańską historią naszego miasta. Po południu zaś w czasie warsztatów kulinarnych wypiekali słowiańskie ciasteczka. Sobota była ostatnim dniem działań projektowych. Przed południem odbyła się gala finałowa projektu, na którą przybyli zaproszeni goście m.in. ks. kan. Leszek Konieczny, proboszcz Wolina oraz Ewa Grzybowska, Burmistrz Wolina. Młodzież nie tylko dziękowała za wspólnie spędzony czas, ale wobec gości pokazał wszystkie efekty materialne projektu. Jednak szczególnie można było zauważyć łzy w oczach uczestników, które świadczą o niematerialnych efektach projektu, którymi nie tylko była wspólna praca, ale przede wszystkim przyjaźń. W sobotnie popołudnie młodzież polska pożegnała swoich przyjaciół z Ukrainy. Oprócz działań skierowanych do uczestników projektu codziennie były organizowane w głównych punktach naszego miasta działania otwarte na społeczność lokalną. 

Serdecznie dziękujemy Polsko-Ukraińskiej Radzie Wymiany Młodzieży, Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji za to, że dzięki nim była możliwość realizacji wolińskiego projektu.