Już po raz trzeci społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Jej celem jest przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W 74. rocznicę tego wydarzenia uczniowie naszej szkoły rozdawali symboliczne, żółte kwiaty.

 

Dlaczego właśnie żonkile?

Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman – ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Często były to właśnie żonkile.
Uczniowie klas IV-VI wykonali papierowe żonkile. Nosząc je w rocznicę powstania pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”309″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”100″ thumbnail_height=”75″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Wyświetl zdjęcia jako pokaz slajdów]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]