Polsko-Niemiecka Olimpiada Lekkoatletyczna Wolin- Troszyn 2019

W dniach 22-24.05.2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjno-sportowym pt. „Sport, Morze i My”.

Pierwszy dzień projektu poświęcony był  na zwiedzanie Oceanarium i Muzeum Morskiego w Stralsundzie. Zwiedzanie zaczęliśmy od poznania flory i fauny Bałtyku. Większość dzieci po raz pierwszy zobaczyło popularne śledzie i dorsze, ale nie w puszce tylko w wielkim akwarium. Były też flądry, makrele, sieje, sandacze i węgorze a wszystko w otoczeniu bałtyckiej roślinności. W sąsiednich akwariach mogliśmy podziwiać nasze ryby słodkowodne – szczupaki, leszcze, płotki, okonie, ogromne jesiotry i łososie a także raki i kraby.

W innej sali stały wielkie akwaria z rybami Pacyfiku, Atlantyku, Morza Północnego i Norweskiego. Dla dzieci najciekawsze były rekiny tygrysie, których zęby przyprawiały o dreszcze. W mniejszych zbiornikach podziwialiśmy różnorodność fauny ciepłych wód strefy równikowej. Zza grubych szyb łypały na nas wielkie homary, piestrzenice i mureny. Potem zeszliśmy do wielkiej sali, gdzie słuchaliśmy mowy delfinów i wielorybów, których wielkie szkielety wisiały nad naszymi głowami.

Po krótkiej przerwie udaliśmy się do, nie mniej ciekawego, Muzeum Morskiego, gdzie mogliśmy podziwiać wielkie łodzie oraz modele statków i kutrów rybackich, które jeszcze nie tak dawno łowiły ryby na Bałtyku.

Drugi i trzeci dzień projektu poświęcony był lekkiej atletyce. Wszystkie dzieci mogły zmierzyć się ze sobą na stadionie w Wolinie. Uczestników olimpiady serdecznie powitały Sekretarz Gminy Pani Ewa Deląg, Radna Rady Miejskiej Pani Karolina Cackowska oraz Dyrektor Gminnego Biura Administracyjnego Szkół Pani Magdalena Kośnik.  Mierzyliśmy się w konkurencjach biegowych na różnych dystansach, sztafetach chłopców i dziewcząt, rzutach piłką lekarską oraz skoku w dal.

Projekt był dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa/ Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania.Aneta

Makowska – Truszkiewicz & Dorota Jędrzejczak